O humidoru

Humidory mají většinou podobu kazety, skříňky ,v některých případech a při větších rozměrech i skříně. Ve specializovaných prodejnách nebo skladech existují speciální klimatizované místnosti.
Úkolem humidoru je vytvořit ideální vlhké prostředí, které napodobí klimatické podmínky domoviny doutníků. Správným skladováním doutníků se zamezí jejich vysychání a křehnutí. V kvalitním a dobře udržovaném humidoru lze skladovat vlhké doutníky bez ztráty kvality i desítky let, mohou zde i dozrávat. Doutníky se mají skladovat při teplotě 19-21 stupňů C a vlhkosti vzduchu okolo 70%. Špatným skladováním může majitel doutníků příjít o značné hodnoty.
V humidoru je umístěn zvlhčovač. Někdy bývá opatřen i teploměrem a vlhkoměrem, může být vybaven i elektronickým hlídáním vlhkosti. Zvlhčovač je většinou plastiková perforovaná krabička, která obsahuje savou hmotu. Ta je naplňována vodou (doporučujeme destilovanou). Voda se postupně vypařuje a zvlhčuje prostředí v humidoru na doporučené hodnoty. Kontrola vlhkosti musí být prováděna pravidelně.
Humidorů je na trhu celá řáda – cestovní, přenosné, stabilní, od těch nejlevnějších po velmi kvalitní a krásné. Kvalitní humidory lze rozpoznat na první pohled. Jejich povrch je profesionálně zpracován, hluboce lakován, okraje boxu i víka jsou opracovány s maximální přesností a pevností. Skříň humidoru musí optimálně těsnit, má správné těžiště, nesmí při otevření ztrácet rovnováhu, spáry uvnitř jsou přesné, bez lepidla, vnitřek humidoru bývá vyroben z cedrového dřeva a není nikdy lakován. Cedrové dřevo má pro skladování doutníků velký význam. Dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a tím zamezí tvorbě plísní, stabilizuje vlhkost, podporuje zrání doutníku a navíc odpuzuje tabákové brouky.
Doutníky jsou považovány ze cenné věci, zvláště ty nejkvalitnější. Proto je nutné věnovat výběru humidoru zvláštní pozornost, má jakousi podobu šperkovice. Je nutné si rovněž uvědomit, že humidor nekupujeme každý den, je trvalou hodnotou a zároveň musí být plně funkční. Měl by splňovat i estetická měřítka a svého majitele reprezentovat. Větší humidor je často majitelem postaven v interieru na místech, kde ho lze těžko přehlédnout, je i doplňkem luxusního nábytku.
Kvalitní humidory se prodávají ve speciálních prodejnách, rozhodně ne v supermarketech nebo trafikách. Nákupem nekvalitního a levného humidoru rozhodně neušetříte a ještě riskujete, že s největší pravděpodobností dojde k znehodnocení doutníků. Brzy ho stejně nahradíte kvalitním.
Při výběru humidoru doporučujeme navštívit naší odbornou prodejnu, kde Vám náš speciálně školený personál poradí s výběrem. U nás lze koupit pouze kvalitní humidory v různých cenových relacích a zásadně od osvědčených výrobců. Zvláštní přání můžeme uspokojit objednávkou konkrétního humidoru u výrobce.