Dýmka a kouření tabáku

Kouření tábáku v dýmce má hlubokou historii, která sahá až do období slavné kultury Aztécké říše a dávných generací Indiánů v Americe.
Již v těchto dobách se postupně rozšiřovalo kouření tabáku z dýmek, nejprve dýmek s hlavičkou z kamene, pak i z dřevěných, nahrubo opracovaných píšťal, tzv.“Tobago“. Kouření z dýmek bylo spojováno s náboženskými, posvátnými obřady a rituály. Po objevení Ameriky koncem 15. století se kouření tabáku dostává do Anglie. V 16. a 17. století se kouření v různých podobách postupně rozšiřuje do celé Evropy. Kouření tabáku byly v té době přisuzovány i léčivé účinky. V 17. století se výrobou dýmek proslavilo Holandsko, zejména město Gouda, kde se vyráběly proslulé hliněné dýmky. Dýmky se vyráběly i z dalších materiálů, např. z porcelánu, mořské pěny, různých druhů dřeva, méně ze skla, jantaru, kamene, kostí zvířat, kovu, apod. Podobně tomu bylo i na území Čech a Moravy. V 17. století se vyráběly hliněné dýmky s glazurou v hrnčírských dílnách (např. zacharovky, gypsovky), pak z porcelánu v západních Čechách (tzv.porcelánky) , dále ze dřeva, nejvíce z olše a jasanu, švédské břízy, briaru.
Kouření z dýmky je odborníky považováno z hlediska zdravotních rizik za nejméně škodlivé. Je rozhodně o mnoho zdravější než kouření cigaret. Kouř z dýmky se nešlukuje, při kouření jde zejména o požitek a chuť. Řada kuřáků cigaret při zdravotních potížích nedokáže přestat s kouřením úplně, tak přechází mnohdy na kouření z dýmky. Dýmka se stala součástí osobnosti majitele. Představuje symbol pohody, klidu a důstojnosti. Kouření dýmky je možné považovat za nadčasové. Asi i z těchto důvodů je kouření z dýmky společností často obdivováno. Je tolerováno daleko více než kouření cigaret. K tomu přispívají kvalitní tabáky s oblíbenými aromatickými látkami, které při kouření příjemně provoní okolí.
Výběr dýmky, tabáku i příslušenství je věcí každého kuřáka, podléhá jeho vkusu, osobnosti a módě. Cílem naší prodejny je nabídnou každému kuřákovi dýmku dle jeho požadavků od jednoduchých pro začátečníky až po luxusní a jedinečné pro znalce. V případě potřeby poradíme s výběrem dýmky, tabáku i příslušenství. Věříme, že každý si u nás vybere tu pravou a bude spokojen.