Santiago de Cuba

Název Santiago de Cuba se odvozuje od vlastního jména hlavního města stejnojmenné provincie nacházející se v západní části Kubánské republiky. Jméno mu dal Diego Velásquez při založení na jaře roku 1514. Přístav se později stal hlavním městem ostrovního biskupství. Jméno je spojením dvou slov: “Santiago”, vyjadřující poctu kolonizátorů apoštolovi Jakubovi Velkému, patronovi Španělska, a “Cuba” – termínu, kterému jsou přiřazovány různé významy jako například kámen, hora, jeskyně, pole, má země nebo kopec.

Značka Santiago de Cuba je dílem obětavých mistrů a pracovníků bývalých továren z této oblasti. Se zákony revoluční vlády se právě oni stali jejími majiteli. Etymologie názvu odkazuje k ušlechtilosti mikroklimatu s jeho specifickými ovocnými vůněmi. Jsou sladké i jemné zároveň a nenajdete je na žádném jiném místě.

Na vinětách se objevuje Hrad Santo Pedro de la Roca, prvek z kubánské historie, jinak zvaný také “El Morro”. Jedná se o pevnost postavenou ve 12. století určenou k posílení obrany jednoho z nejdůležitějších měst v zemi. Město je pro svoji strategickou polohu považovalo za “klíč k Novému světu”. Pevnost chránila přístav, kam připlouvaly lodě převážející nejrůznější zboží. Mezi ně patřil i rum určený pro Evropu a Jižní Ameriku. Nejprve se převážel v sudech, později v lahvích.

Logo značky v sobě spojuje přírodní prvky oblasti Santiago de Cuba, země omývaná karibským mořem a prosvětlená sluncem, které s tradičním způsobem výroby rumu děděným z generace na generaci vytváří podmínky pro vznik jedinečného výrobku. Oblast Santiaga de Cuba je historicky navíc považována za kolébku vzniku rumu.

Většina Kubánců považují Santiago de Cuba za nejlepší rum. Je pojmenovaný po městě, kde se vynalezl způsob destilace tzv. „lehkých rumů“ a je považován za kubánské dědictví.